Testy przeciążeniowe – czy to bezpieczne? Dlaczego warto je wykonać?

testy przeciążeniowe

Testy przeciążeniowe to jeden z rodzajów testów wydajnościowych. Dzięki nim możesz rozpoznać problemy występujące podczas zbyt dużego obciążenia systemu. Pozwolą Ci uniknąć poważnych konsekwencji oraz zmniejszyć ryzyko utraty danych w przypadku przeciążenia. Na czym polegają stress testy? Czy to bezpieczne? Dlaczego warto je wykonywać? Sprawdźmy!

Testy przeciążeniowe, czyli stress testy

Testy przeciążeniowe, czyli stress testy, to rozwiązanie, które pozwoli Ci określić, jak testowany system zachowuje się w przypadku zbyt dużego obciążenia. W przypadku tego rozwiązania należy wziąć pod uwagę przypadek, kiedy ze strony internetowej lub aplikacji korzysta więcej użytkowników niż zakładana maksymalna liczba. W ten sposób dochodzi do przeciążenia systemu, co pozwoli zdefiniować problemy związane z przesyłaniem zbyt dużej ilości danych do bazy. Jeżeli doprowadzisz do takiej sytuacji podczas testów, unikniesz poważnych konsekwencji po wdrożeniu i udostępnieniu użytkownikom. Jeżeli chcesz mieć pewność, że aplikacja lub strona internetowa jest przygotowana na większy ruch na stronie niż planowany, stress testy będą idealnym rozwiązaniem.

Stress testy należy wykonywać na etapie produkcji. Jednocześnie musisz dostosować brane pod uwagę obciążenie do przewidywanych, możliwych przeciążeń. Testy przeciążeniowe to działania, z których klienci często rezygnują. Należy jednak podkreślić, że wykonanie tych działań może być wymagane i wiązać się z wieloma korzyściami. Co można dzięki nim sprawdzić i kiedy warto z nich skorzystać?

Sprawdź artykuł: Testy wydajnościowe aplikacji webowych – czym są? Dlaczego warto wykonać test wydajności?

Co można sprawdzić poprzez testy przeciążeniowe?

Testy przeciążeniowe weryfikują działanie aplikacji lub programu podczas przekroczenia maksymalnego, przewidywanego obciążenia. Dzięki nim upewnisz się, czy serwery są dostosowane do takich sytuacji i będą w stanie wytrzymać takie przeciążenie. Specjaliści określają podczas produkcji, w jaki sposób powinna zachować się aplikacja lub strona internetowa podczas przeciążenia. Testy mają na celu zweryfikowanie, czy faktycznie system wytrzyma zbyt duży ruch. Podczas testów przeciążeniowych zdefiniujesz błędy, które mogą wpłynąć na utratę danych lub ich wyciek. Przed rozpoczęciem testowania musisz określić, czy chcesz sprawdzić przeciążenie związane z wysyłaniem jednocześnie tego samego żądania czy pod względem woluminów.

W niektórych sytuacjach można również zastosować oba działania, ale zazwyczaj zaleca się ich rozdzielenie. Co pozwolą Ci sprawdzić stress testy? Dzięki nim możesz sprawdzić:

  • czy istnieje szansa na skrócenie czasu odpowiedzi podczas przeciążenia systemu,
  • czy nadmierne obciążenie grozi utratą lub uszkodzeniem danych,
  • ochronę przed uszkodzeniem funkcjonalności w przypadku przeciążenia,
  • ryzyko zawieszenia systemu pod wpływem obciążenia.

Stress testy – jak wykonać?

Przed rozpoczęciem wykonywania stress testów należy wziąć pod uwagę, jakie obciążenie systemu wprowadzić podczas testów. Zaleca się, aby początkowo wynosiło ono około 10% więcej niż zakładane w fazie produkcji. Po zdefiniowaniu warunków skrajnych możesz teoretycznie przejść do testowania. Zanim jednak to zrobisz, musisz się odpowiednio przygotować do planowanych działań. Musisz mieć niezbędne dostępy, narzędzia, a także określić, co tak naprawdę chcesz sprawdzić. Stress testy mogą dotyczyć konkretnej funkcjonalności, na przykład wysyłania formularza kontaktowego. Innym rozwiązaniem może być po prostu sprawdzenie reakcji systemu na większe obciążenie w okresie wzrostów liczby użytkowników na stronie.

Jeżeli zdecydujesz się na stress testy pod względem woluminów, liczba użytkowników pozostaje na maksymalnym przewidywanym poziomie. Zwiększają się wyłącznie rozmiary przesyłanych danych.

Zwróć uwagę, jak robimy to w Testspring! Nasz proces testowy zakłada odpowiednie przygotowania, testowanie, a także szczegółową analizę oraz propozycję rozwiązań.

1. Zdefiniowanie zakresu testów.

2. Szacowanie ryzyka.

3. Planowanie testów.

4. Testowanie systemu.

5. Zakończenie testowania i archiwizacja danych.

6. Zebranie otrzymanych danych.

7. Analizowanie wyników.

8. Generowanie raportu z testów oprogramowania.

9. Analizowanie danych testowych.

10. Definiowanie problemów i propozycja rozwiązań.

11. Wprowadzenie zmian.Sprawdź więcej na temat oferty Testspring w zakładce Testowanie oprogramowania.

Co można zyskać, wykonując stress test oprogramowania?

Stress test oprogramowania wpływa w dużej mierze na optymalizację kosztów. Dzięki nim możesz ograniczyć ryzyko dużych wydatków na etapie poprodukcyjnym. W tytule padło pytanie, czy testy przeciążeniowe są bezpieczne. Należy podkreślić, że to one pozwalają zminimalizować ryzyko pojawienia się poważnych błędów, co wpłynie pozytywnie na bezpieczeństwo oprogramowania. Co jeszcze należy wiedzieć? Stress test oprogramowania pomoże zapewnić użytkownikom niezawodną aplikację lub stronę internetową. Bez wątpienia wpłynie to pozytywnie na opinie użytkowników o produkcie.

Stress test website a narzędzia

Testy przeciążeniowe strony internetowej, czyli stress test website, wymagają odpowiedniego zaplecza w formie niezbędnych dostępów oraz narzędzi. Wśród przydatnych rozwiązań mogą być narzędzia stosowane do symulowania użytkowników wielu użytkowników jednocześnie, automatyzacji testów, działania w architekturze asynchronicznej. W Testspring mamy niezbędne zaplecze narzędziowe. Sprawdź więcej informacji w ofercie Testowanie oprogramowania.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *