Testy manualne – dlaczego warto wprowadzić je do procesu wytwarzania oprogramowania?

testy manualne

Testy manualne to jedna z podstawowych grup, na które dzieli się działania wykonywane przez testerów. Kontrola i zapewnianie jakości pomogą Ci poprawić swój produkt przed dostarczeniem go do klienta końcowego. Pojawia się jednak pytanie, czym różni się testowanie manualne od automatycznego i dlaczego warto z niego korzystać. W tym artykule postaramy się przybliżyć temat testów manualnych oraz pomożemy zweryfikować, czy właśnie tego potrzebujesz.

Testy manualne – na czym polegają?

Testy manualne to jedne z działań podejmowanych przez firmy oferujące usługę QA, czyli zapewnienia jakości. Dzięki niej możesz zweryfikować, czy Twój produkt jest na pewno gotowy, by trafić do klienta. Jak sama nazwa wskazuje, testowanie manualne opiera się na ręcznych działaniach testera. Za każdym ruchem stoi człowiek, który go wykonuje. Testowanie manualne polega w uproszczeniu na przejściu przez wszystkie elementy aplikacji lub innego produktu. Tester analizuje, czy interakcje użytkownika są realizowane prawidłowo przez oprogramowanie. Jeżeli produkt ma kilka różnych interfejsów, zadaniem specjalisty jest przeanalizowanie każdego z nich. W tym celu używa określonych narzędzi, które usprawniają działania i pomagają w poszukiwaniu potencjalnych błędów.

Jednocześnie należy podkreślić, że testy manualne nie opierają się wyłącznie na działaniach ręcznych. Tester dysponuje szeregiem narzędzi, które pomagają mu w pracy i czynią te działania częściowo zautomatyzowanymi. Dlatego też warto zaznaczyć, że testy manualne oraz automatyczne są ze sobą w pewnych relacjach. Aby wykonać automatyzację działań, wymaga najpierw manualnego przejścia przez proces oraz ustalenia kolejnych kroków niezbędnych do osiągnięcia określonego celu. Można pokusić się o stwierdzenie, że testy manualne leżą u podstaw późniejszej automatyzacji. Jakie zalety wiążą się z wyborem tego rozwiązania? Czy warto zwrócić uwagę na testowanie manualne?

Testowanie manualne – zalety

Testowanie manualne pozostaje nierzadko w cieniu coraz popularniejszej automatyzacji. Należy jednak podkreślić, że nierzadko są one niezbędne do tego, by wprowadzić rozwiązania automatyczne. Testy manualne aplikacji wymagają większych nakładów pracy, ale możesz zyskać dzięki nim wnioski, obserwacje i ocenę z perspektywy potencjalnego użytkownika. Tester ma za zadanie patrzeć na produkt jako klient końcowy. W ten sposób unikniesz w przyszłości błędów, które były możliwe do wykrycia wyłącznie przez rzeczywiste przejście przez kolejne elementy interfejsu. Co ważne, testy manualne nie odrzucają udogodnień technologicznych. Specjaliści korzystają z niezbędnych narzędzi, które przyspieszają ten czasochłonny proces.

Testowanie manualne nie wymaga początkowo zbyt dużych nakładów finansowych. Należy jednak liczyć się z konieczności pozyskania wykwalifikowanej kadry, która zajmie się tymi działaniami. Jeżeli jesteśmy już przy finansach, warto zwrócić uwagę, że testy manualne aplikacji umożliwiają zweryfikowanie zgodności produktu z wymaganiami. Dzięki temu możesz uniknąć w przyszłości strat pieniężnych. Jeżeli zastanawiasz się, co pomogą Ci sprawdzić testy manualne aplikacji, przejdź do kolejnej części naszego artykułu.

Kiedy warto wprowadzić testy manualne aplikacji?

Testy manualne aplikacji odpowiadają przede wszystkim za weryfikację produktu w obszarach, które nie wymagają konkretnego scenariusza.

Oto najważniejsze aspekty, które specjalista może dla Ciebie sprawdzić:

  • Zgodność aplikacji z wymaganiami na poziomie UX.
  • Poprawność wprowadzonych zmian na etapie rozszerzania produktu o nowe rozwiązania.
  • Zgodność produktu z wymaganiami biznesowymi i technicznymi.
  • Poprawność funkcjonowania poszczególnych elementów z perspektywy użytkownika.
  • Sposób korzystania z aplikacji przez potencjalnych odbiorców końcowych.

Testy manualne aplikacji to sposób na uniknięcie strat finansowych w przyszłości, które mogą wiązać się ze zmianami koniecznymi do wprowadzenia już po wdrożeniu produktu na rynek.

Testowanie manualne a automatyczne

Warto również zwrócić uwagę, czym różni się testowanie manualne a automatyczne. Dzięki temu będziesz mógł zweryfikować, czego tak naprawdę potrzebujesz. Jednocześnie należy jeszcze raz podkreślić, że testy manualne aplikacji są bezpośrednio związane z automatyzacją. Ręczne działania nie polegają na skryptach, scenariuszach oraz frameworkach w odróżnieniu do testów automatycznych.

Dzięki nim możesz wdrożyć na poszczególnych etapach produkcji:

Jeżeli zależy Ci jednak na przetestowaniu wydajności produktu, wytrzymałości lub wykonujesz powtarzalne się działania, warto wprowadzić testy automatyczne oprogramowania.

Narzędzia do testowania manualnego

Należy podkreślić, że testowanie manualne nie polega tylko na “klikaniu”. Specjaliści dysponują doświadczeniem oraz wiedzą, którą wynajmujesz wraz z usługą QA. Dodatkowo wykorzystują specjalne narzędzia do testowania manualnego. Wśród nich znajdują się programy umożliwiające generowanie danych testowych, raportowanie działań uzyskiwania adresów mailowych oraz aliasów. Jeżeli zależy Ci na kompleksowej usłudze QA, zapraszamy do zapoznania się z ofertą Testspring Testowanie oprogramowania. Korzystając z naszych usług, zyskujesz zaplecze narzędziowe oraz dostęp do wykwalifikowanych specjalistów.

Skontaktuj się z nami!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *