Testowanie aplikacji mobilnych – dlaczego warto korzystać z urządzeń rzeczywistych?

testowanie aplikacji mobilnych

Testowanie aplikacji mobilnych to jeden z najważniejszych kroków na drodze do stworzenia wysokiej jakości produktu. Chociaż testy aplikacji mobilnych i testy strony mobilnej można przeprowadzać samemu, wykorzystując dostępne w sieci narzędzia, warto rozważyć usługi oferowane przez specjalistów stosujących urządzenia rzeczywiste. Dlaczego?

Co sprawdza testowanie aplikacji mobilnych?

Według najnowszych danych, większość użytkowników przegląda strony internetowe na urządzeniach mobilnych. Oznacza to, że oprogramowanie na te urządzenia nie może odstawać jakościowo od wersji desktopowych. Jedynym sposobem na ocenę funkcjonalności pod kątem systemu Android czy iOS jest test mobilny strony lub aplikacji. Zacznijmy od określenia, czym są testy stron i aplikacji mobilnych. Podobnie jak w przypadku programów komputerowych, software na urządzenia mobilne musi być dokładnie sprawdzony pod kątem wszelkich nieprawidłowości. Najlepiej powierzyć to zadanie specjalistom.

Testy aplikacji mobilnych powinny weryfikować przede wszystkim:

 • czy aplikacja lub strona będzie działała bez zarzutu na najnowszym oprogramowaniu mobilnym,
 • funkcjonalność produktu na starszych wersjach oprogramowania.

Nie ulega wątpliwości, że aplikacja, która dobrze działa na najnowszym oprogramowaniu to wielki sukces dla każdego programisty. Nie mniej istotne jest również zweryfikowanie kompatybilności ze starszymi systemami. Nigdy nie możemy mieć pewności, z jakich urządzeń będą korzystali użytkownicy aplikacji lub goście przeglądający naszą stronę internetową.

Dlaczego testowanie strony mobilnej i aplikacji jest tak ważne?

Testowanie aplikacji mobilnych i stron powinno być nieodłączną częścią procesu wytwarzania oprogramowania. Produkty przeznaczone na urządzenia mobilne są obciążone wieloma zagrożeniami, które nie dotyczą wersji desktopowych.

Podczas testów mobilności strony i testowania aplikacji mobilnych należy wziąć pod uwagę następujące kwestie:

 • Urządzenia mobilne są wciąż zdecydowanie słabsze sprzętowo od komputerów.
 • Zróżnicowanie sprzętowe urządzeń mobilnych jest większe niż w przypadku komputerów.
 • Urządzenia mobilne mają mniejsze wyświetlacze.
 • Działanie aplikacji nie powinno zaburzać innych funkcjonalności telefonu komórkowego (np. przyjmowanie połączeń).
 • Urządzenia mobilne charakteryzują się większą różnorodnością systemową niż komputery.
 • Oprogramowanie mobilne przedawnia się szybciej.
 • Pojawiają się różnice w sposobie łączenia do sieci.
 • Narzędzia testerskie różnią się w przypadku mobilnych wersji stron i aplikacji.
 • Urządzenia mobilne mają bardziej scentralizowany sposób imputowania (brak myszki i klawiatury).

Testspring to zespół specjalistów, którzy potrafią uwzględnić wszystkie te czynniki. Test strony mobilnej i testy aplikacji mobilnych, to tylko niewielka część oferowanych przez nas usług.

Sprawdź ofertę Testspring: Testowanie oprogramowania!

Automatyzacja testów aplikacji mobilnych i mobilnych wersji stron a stosowanie urządzeń rzeczywistych

Z uwagi na wzrastającą liczbę aplikacji oraz stron wymagających wersji mobilnej zwiększa się również zapotrzebowanie na usługi QA i testowanie. Każdy zespół testerów posiada jednak ograniczenia dotyczące dostępnego czasu i zasobów ludzkich. Testowanie aplikacji mobilnych może przebiegać manualnie, na urządzeniach rzeczywistych. W przypadku zbyt dużej ilości pracy, testy aplikacji mobilnych można częściowo zautomatyzować. Testy automatyczne aplikacji mobilnych to nie zawsze najszybsze i najprostsze rozwiązanie. Testowanie strony mobilnej czy aplikacji przy pomocy symulatorów ma zarówno wady, jak i zalety.

Największym minusem automatyzacji testów aplikacji mobilnych i stron jest systemowa różnorodność urządzeń. Dla każdej wersji Androida czy iOSa należy wykonać osobny test, co bardzo wydłuża proces testowy. Ponadto, stosując symulatory, nie badamy tego, jaki wpływ na działanie aplikacji mają możliwości sprzętowe urządzenia.

Nie bez znaczenia jest również ciągły rozwój rynku aplikacji. Wraz z pojawiającymi się trendami zmienia się nawet sam kształt produktów. Testy automatyczne aplikacji mobilnych powinny (niestety) być aktualizowane przy każdej ingerencji dotyczącej interfejsu i innych funkcjonalności. Aktualizacje narzędzi testowych na taką skalę byłoby bardzo czasochłonne i nieefektywne.

Jednym z podstawowych celów testu mobilności strony i aplikacji jest sprawdzenie jej intuicyjności. Każdy produkt powinien być optymalnie przystosowany do konkretnej grupy docelowej. Niestety, testy automatyczne aplikacji mobilnych nie są w stanie zweryfikować wpływu tego czynnika. Pomimo rozwoju narzędzi testowania aplikacji mobilnych nie są one ludźmi i nie potrafią ocenić oprogramowania pod kątem wygody.

Google test strony mobilnej – czy wystarczy?

Testowanie strony mobilnej jest możliwe również z poziomu przeglądarki. Jednym z narzędzi, które umożliwiają samodzielne przeprowadzenie takiej weryfikacji, jest test Google – PageSpeed Insights. Rozwiązanie może wydawać się kuszące. Mimo to warto zauważyć, że taki test strony mobilnej ma wciąż wiele wad. Jedną z głównych jest brak prostych rozwiązań. Program wykrywa pojawiające się bugi. Następnie proponuje, co można zrobić, by je wyeliminować. Nadal pozostaje jednak problem z realizacją trzeciego etapu – naprawy. Należy pamiętać, że wykrycie błędu to dopiero początek!

Dlatego warto rozważyć skorzystanie z usług firmy Testspring. Jeżeli podejmujemy się testowania aplikacji mobilnych, wdrażamy działania bazujące na urządzeniach rzeczywistych. Jesteśmy zespołem specjalistów od wykrywania błędów i ich naprawiania. Pomożemy Ci osiągnąć cel, jakim jest najwyższej, jakości produkt. Pokażemy, jak działać szybciej, prościej i lepiej.

Skontaktuj się z nami!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *