Testowanie aplikacji mobilnych i deskoptowych – co możesz dzięki niemu zyskać?

testowanie aplikacji

Aplikacje towarzyszą na co dzień większości z nas. Oczekujemy od nich niezawodności, bezpieczeństwa i pełnej wydajności nawet w godzinach szczytu Najważniejszą kwestią z perspektywy właściciela produktu pozostaje pytanie, dlaczego warto testować. W poprzednich artykułach pisaliśmy o rodzajach testów aplikacji, narzędziach i metodach ich przeprowadzania oraz o tym, jak jako Testspring podchodzimy do testowania aplikacji webowych. W tym artykule skupimy się na zaletach testowania aplikacji internetowych, w czym mogą one pomóc, co warto testować oraz o metodach testowania aplikacji internetowych.

Czym jest testowanie aplikacji mobilnych?

Aby móc zagłębić się w kwestie związane z opłacalnością testowania aplikacji webowych, należy najpierw określić, czym ono jest i na czym polega. W uproszczeniu testowanie aplikacji mobilnej polega na stosowaniu odpowiednich narzędzi w celu znalezienia błędów w oprogramowaniu produktu zarówno z perspektywy producenta, jak i użytkownika. Pod pojęciem testowanie aplikacji mobilnej rozumiemy całość procesów dążących do sprawdzenia jakości systemu, a nie jedynie poszczególnych funkcjonalności.

Dzięki wprowadzeniu testowania aplikacji mobilnych można obniżyć koszty, zaoszczędzić czas potrzebny na naprawę błędów oraz podwyższyć jakość oferowanego przez nich produktu.

Sprawdź naszą ofertę Testy oprogramowania!

Testowanie aplikacji mobilnych, internetowych i webowych – krok po kroku

Podobnie jak każdy inny proces, testowanie aplikacji mobilnych, webowych i desktopowych przebiega według konkretnego planu. Nie oznacza to jednak, że każde testowanie jest takie samo. Możemy jednak przyjąć, że testowanie aplikacji desktopowych, webowych i mobilnych musi obejmować pewne niezmienne elementy:

 1. Określenie zakresu testów
 2. Określenie celu testów
 3. Określenie, jaka metoda będzie zastosowana w przypadku danego procesu
 4. Stworzenie kalendarza testów
 5. Testowanie i tworzenie raportu testowego.

Co obejmuje testowanie aplikacji mobilnych?

Testowanie aplikacji internetowych obejmuje testowanie produktu jako całości. Sprawdza zatem wiele aspektów związanych z poprawnym działaniem aplikacji, a nie tylko funkcjonalności. Jednymi z najważniejszych aspektów do przetestowania są bezpieczeństwo i wydajność.

Najczęściej produkty są testowane przez pojedynczych testerów. Może się jednak zdarzyć, że wiele problemów zacznie pojawiać się dopiero przy większym obciążeniu i wielu identycznych zapytaniach jednocześnie. Proces testowanie aplikacji mobilnych powinien obejmować również testowanie przy prognozowanym obciążeniu. Dzięki temu można dowiedzieć się, czy użytkownicy będą w stanie swobodnie korzystać z naszego rozwiązania.

Niestety większość software house’ów nie sprawdza tego aspektu, wytwarzając oprogramowanie, co często skutkuje bardzo wolnym działaniem aplikacji mobilnych i webowych.

Równie istotna jest kwestia bezpieczeństwo. To jeden z najważniejszych obowiązków producentów, z którego jednak często się nie wywiązują.

Więcej informacji o testowaniu bezpieczeństwa aplikacji internetowych znajduje się w naszym artykule Testy bezpieczeństwa oprogramowania !

Wydajność oraz bezpieczeństwo powinny być testowane w przypadku każdej aplikacji. Podczas testowania aplikacji mobilnych nie może zabraknąć również:

 • Testowania Interface’u
 • Testów regresji
 • Testów funkcjonalności

Testowanie aplikacji webowych, czyli co i jak przetestować?

Testowanie aplikacji webowych różni się od testowania aplikacji mobilnych. Znajdują przy nim zastosowanie inne narzędzia oraz testowane są najczęściej inne elementy. Proces testowania aplikacji internetowych powinien zawierać:

Testowanie aplikacji deskoptowych, jakie elementy obejmują testy?

Podobnie jak testowanie aplikacji webowych, również testowanie aplikacji desktopowych zawiera pewne elementy, których nie należy pomijać. W przypadku tego typów testów należy zawsze uwzględnić:

 • Testowanie interface’u
 • Testowanie efektywności
 • Testowanie wydajnościowe
 • Testowanie kompatybilności (oprogramowania i sprzętu)
 • Testowanie funkcjonalności
 • Testowanie bezpieczeństwa

Metody testowania aplikacji internetowych

Powyżej wymieniliśmy elementy, które należy sprawdzić w przypadku każdej testowanej aplikacji. Wspomnieliśmy o krokach, które należy podjąć podczas testowania aplikacji internetowych.

Warto zwrócić uwagę, że istotną kwestią jest wybór metody testowania aplikacji internetowych, zgodnie z którą będzie przebiegał cały proces. Wyróżniamy dwie podstawowe metody testów – białoskrzynkową i czarnoskrzynkową.

W uproszczeniu, testowanie czarnoskrzynkowe oznacza testowanie górnej warstwy aplikacji. Podczas tego procesu sprawdza się jej zachowanie oraz łatwość użytkowania z perspektywy klienta końcowego.

W przypadku testowania białoskrzynkowego testuje się dolną warstwę systemu. Na tym etapie dochodzi do weryfikacji funkcjonowania aplikacji z poziomu kodu. Jest to test wykonywany z perspektywy producenta, a nie użytkownika końcowego.

Dlaczego warto testować aplikacje webowe?

Podczas tworzenia aplikacji może pojawić się pytanie – po co wydawać dodatkowe środki na testowanie aplikacji internetowej, skoro działa poprawnie? Najprostszą odpowiedzią jest to, że nawet najlepsze software house’y popełniają czasami błędy. Przed udostępnieniem aplikacji użytkownikom należy sprawdzić, czy produkt spełnia wszystkie nasze wymagania.

Odpowiednie przetestowanie jest o tyle ważne, że daje nam ono podstawę do egzekwowania swoich praw w przypadku pojawienia się błędów. Należy podkreślić, że nie każdy software house wprowadza odpowiedni, profesjonalny proces testowy przed oddaniem produktu klientowi.

W czym najczęściej pomagają testy?

 • Znajdują błędy w aplikacji, które powinny być usunięte przed odbiorem aplikacji
 • Wskazują brakujące funkcjonalności lub funkcje, które nie działają tak, jakbyśmy oczekiwali
 • Uwidaczniają rozbieżność między wymaganiami a dostarczonym produktem
 • Pozwalają określić, czy aplikacja jest użyteczna, przyjazna dla użytkownika
 • Pokazują, czy można przy użyciu aplikacji realizować scenariusze biznesowe

Podsumowanie: testowanie aplikacji

Na podstawie opisanych aspektów testowania aplikacji można stwierdzić, że jest ono koniecznym elementem procesu tworzenia. Co więcej, powinno przebiegać na różnych poziomach.

 • Na przykład podczas projektowania aplikacji, aby specjaliści QA mogli zweryfikować koncepcję i zidentyfikować luki.
 • Równie ważne jest testowanie aplikacji na etapie wytwarzania, kiedy to testerzy na bieżąco weryfikują, czy to, co wytwarzają developerzy jest wolne od błędów i jest zgodne z wymaganiami oraz specyfikacją.
 • No i w końcu testy akceptacyjne sprawdzające, czy klient otrzymuje produkt, który zamówił i którego oczekuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *