Systemy magazynowe i ich rola w branży motoryzacyjnej

systemy magazynowe

Systemy magazynowe odgrywają istotną rolę w procesie zarządzania sprzedażą towarów. Odpowiednia organizacja jest kluczowa nie tylko w branży motoryzacyjnej, ale również w innych obszarach rynku. Na przykładzie rozwiązań wprowadzonych przez firmę Moto Profil można zwrócić uwagę na korzyści płynące z odpowiednich systemów magazynowych. Spójrzmy!

Nowoczesne rozwiązania magazynowe i ich rola w branży motoryzacyjnej

Systemy magazynowe to niezbędne rozwiązanie w przypadku firm, które dysponują dużymi powierzchniami magazynowymi. Dzięki nim można mieć stałą kontrolę nad tym, co jeszcze znajduje się “na stanie”, czego brakuje, a także wszelkimi procesami odbywającymi się w ramach jednego lub kilku magazynów. Postęp technologiczny pozwolił na wprowadzenie wielu udogodnień, które mają znaczący wpływ na jakość pracy oraz obsługi klienta.

Nowoczesne rozwiązania magazynowe pozwalają na optymalizację czasu i kosztów. Przykładem mogą być systemy wprowadzone przez firmę Moto Profil. Więcej informacji na temat tej firmy oraz jej działania znajdziesz w naszym wywiadzie z Michałem Tochowiczem:

Jednym z rozwiązań wprowadzonych przez firmę Moto Profil jest system katalogowy, który opiera się na digitalizacji stanów magazynowych oraz udostępnienia ich klientowi. Katalog cyfrowy wyróżnia się przede wszystkim responsywnością i dostępnością. Dzięki temu każdy klient może odtworzyć katalog na dowolnym urządzeniu, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje.

Bez wątpienia, jest to istotne, szczególnie w przypadku klientów mobilnych. Aby cyfrowy system katalogowy spełniał oczekiwania klienta, warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy będą czuwali nad poprawnym wytworzeniem i rozwojem systemu magazynowego WMS.

Sprawdź szczegóły w naszej ofercie:

System WMS – co to jest?

Dlaczego tak ważny jest odpowiedni system WMS? Co to jest? Odpowiedzi na te pytania będą istotne w dalszej części artykułu. Zacznijmy od wyjaśnienia, jak działa system WMS, co to jest. Warehouse management system, czyli informatyczny system magazynowy. Jego zadaniem jest zarządzanie prawidłowym przepływem danych w ramach jednej firmy oraz jej oddziałów.

System magazynowy WMS pozwala zarządzać podstawowymi funkcjami takimi jak: zarządzanie przyjęciami, lokalizacją, kontrolą stanu magazynowego, a także przesunięciami międzymagazynowymi. Takie narzędzia umożliwiają również inwentaryzację, wystawianie i wydawanie odpowiednich dokumentów.

Systemy magazynowe w Moto Profil

W Moto Profil funkcjonują dwa systemy: katalogowy i magazynowy. Pierwszy z nich jest przekazywany klientowi, który może za jego pośrednictwem zrealizować swoje zamówienie. To rozwiązanie sprawia, że wystarczy wpisać kod VIN samochodu, by system zidentyfikował pojazd i dobrał do niego odpowiednie części. Klient zyskuje również możliwość wglądu do stanów magazynowych w każdej chwili.

Dzięki temu rozwiązaniu, które jest połączone z odpowiednim systemem magazynowym, firma zyskuje możliwość optymalizacji przygotowania i dostarczenia zamówienia do klienta. System magazynowy WMS pozwala na zapanowanie nad stanami magazynowymi w 3 magazynów (pod Warszawą, w Świebodzinie i główny w Chorzowie), których łączna powierzchnia wynosi około 70 tys. m2.

Dlaczego warto zadbać o system magazynowy WMS?

Systemy magazynowe wpływają na mobilność oraz kontrolę dostępności produktów. Dzięki nim niektóre procesy są usprawnione, na przykład inwentaryzacja. System magazynowy WMS pozwala również na poukładanie procedur związanych z migracją towarów między magazynami oraz dostawą do klienta. Pracownicy zyskują również szansę na szybszą reakcję w przypadku problemów lub pytań odbiorcy, co wpływa na redukcję strat magazynowych.

Sprawdź więcej wartościowych materiałów na naszym kanale YouTube: Testspring!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *