Narzędzia do testowania – z jakich warto korzystać?

narzędzia do testowania

Każdy tester potrzebuje odpowiedniego wsparcia narzędziowego, by zrealizować wyznaczony plan testów i zebrać najważniejsze dane. Rozwiązań jest tak wiele, że trudno podać konkretne programy, z których warto korzystać. Poniżej znajdziesz jednak kompleksowe kompendium na temat tego, jakie narzędzia do testowania będą dla Ciebie niezbędne w przypadku określonych działań. Sprawdź to!

Narzędzia do testowania – różnorodność rozwiązań

Narzędzia do testowania ułatwią pracę zarówno w przypadku testowania manualnego, jak i automatycznego. Dzięki nim możesz usprawnić swoją pracę i zaoszczędzić sporo cennego czasu. Jeżeli chcesz zwiększyć efektywność swoich działań oraz zdobyć jak najwięcej informacji podczas testowania, warto skupić się na korzystaniu z kilku kategorii narzędzi. Zanim jednak przejdziemy do ich prezentacji, warto zwrócić uwagę na różnorodność dostępnych rozwiązań. Wśród nich znajdują się narzędzia do testowania oferujące bardzo zbliżone funkcje. Mimo to część z nich jest darmowa, a za niektóre trzeba zapłacić.

Dlatego przed wyborem konkretnego rozwiązania należy zastanowić się, czego tak naprawdę szukasz. W tym celu musisz określić przede wszystkim cel testów oraz potrzeby testowe. Dopiero po określeniu zakresu działań oraz oszacowaniu ryzyka jesteś w stanie wybrać odpowiednia narzędzia do testowania.

Narzędzia do testowania aplikacji mobilnych, webowych oraz serwerowych można podzielić na 6 podstawowych grup. Wśród nich znajdują się rozwiązania służące do:

  • testowania interfejsów,
  • testowania wydajności
  • automatyzowania testów,
  • testowania bezpieczeństwa,
  • wsparcia testów manualnych,
  • testowania mobilnego.

Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na temat tego, w jaki sposób możesz je wykorzystać i do czego będą Ci potrzebne.

Co zapewniają narzędzia do testowania stron internetowych pod kątem interfejsów?

Narzędzia do testowania stron internetowych pod kątem interfejsów to rozwiązania, które pomogą Ci w testowaniu API. Jest to niezbędne wsparcie w celu zdefiniowania błędów i luk wpływających na komunikację pomiędzy procesami, programami czy też systemami. Dzięki nim będziesz w stanie uniknąć problemów, między innymi, z obsługą błędów. Narzędzia do testowania stron internetowych i aplikacji mobilnych należy wprowadzać na wczesnym etapie projektu. Umożliwiają one zapewnianie jakości interfejsów. Pomogą Ci zweryfikować poprawność API oraz jego implementację.

Narzędzia do testowania aplikacji webowych pod kątem wydajności

Narzędzia do testowania aplikacji webowych, mobilnych oraz serwerowych pod kątem wydajności pozwolą Ci zweryfikować, jakie obciążenie jest w stanie obsłużyć Twój produkt. Dzięki nim możesz zdefiniować, jak działa testowany system w przypadku konkretnego obciążenia. Pozwolą Ci określić maksymalny ruch, jaki produkt jest w stanie wytrzymać. W dokumentacji znajdziesz informacje na temat zakładanego ruchu na stronie, a narzędzia do testowania aplikacji webowych i innych pod kątem wydajności pomogą Ci oszacować, czy produkt jest w stanie go wytrzymać.

Narzędzia do testowania aplikacji webowych pod kątem wydajności sprawdzą się doskonale w przypadku stron sklepów internetowych. Dzięki nim możesz otrzymać również informacje na temat nieefektywnych zapytań do bazy SQL.

Testy bezpieczeństwa: narzędzia do testowania oprogramowania

Narzędzia do testowania oprogramowania umożliwią Ci również zweryfikowanie produktu pod kątem bezpieczeństwa. Dzięki nim możesz wykonywać testy gotowych już rozwiązań lub ich części. Sprawdzą się one również podczas integracji z pipeline’ami. Co ważne, te narzędzia do testowania oprogramowania pozwolą Ci oszacować również bezpieczeństwo kodu przy każdym commitcie.

Sprawdź testy penetracyjne sieci Katowice!

Narzędzia do testowania manualnego

Pod stwierdzeniem “narzędzia do testowania manualnego” kryją się rozwiązania, które mają za zadanie wspierać testowanie manualne. Nie należy traktować takich działań jako synonimu automatyzacji. W tej grupie narzędzi znajdują się zarówno wszelkiego rodzaju emulatory, jak i symulatory urządzeń. Konsole przeglądarkowe umożliwiają z kolei wchodzenie w interakcję z kodem strony. Za takie narzędzia douznaje się również rozwiązania usprawniające przygotowanie danych testowych.

Są to na przykład: narzędzia bazodanowe, które odpowiadają za wykonywanie testów na niezmiennym zestawie danych dzięki przywróceniu bazy do stanu sprzed testów.

Każdy tester manualny wie, jak ważne jest raportowanie działań oraz ich efektów. W tym celu wykorzystuje się narzędzia ułatwiające wykonywanie screenshotów czy nagrywanie obrazu widocznego na ekranie. Jak widać, narzędzia do testowania manualnego ułatwiają pracę testera w minimalnym stopniu i nie polegają na automatyzacji jego działań.

Zajrzyj również do naszego artykułu: Testy manualne – dlaczego warto wprowadzić je do procesu wytwarzania oprogramowania?

Testowanie aplikacji mobilnych – narzędzia

Warto zwrócić uwagę również na rozwiązania usprawniające testowanie aplikacji mobilnych. Narzędzia wykorzystywane podczas tego procesu mają za zadanie emulować lub symulować urządzenia. Dzięki temu możesz zoptymalizować czas potrzebny na sprawdzenie nowej wersji kodu. Nie musisz w tym celu używać fizycznych urządzeń.

Uwaga! Należy jednak zwrócić uwagę na to, że mimo wszystko najlepsze narzędzie do testowania mobilnego to po prostu fizyczne urządzenie. Dlaczego?

Dzięki nim możesz zweryfikować:

  • rzeczywiste reakcje aplikacji,
  • łatwość użytkowania,
  • sposób wyświetlania zawartości
  • płynność.

Automatyzacja testów

Wiele narzędzi do testowania umożliwia ich automatyzację. Takie wsparcie jest wykorzystywane najchętniej przez specjalistów, którzy przeprowadzają testy End to End stron internetowych oraz aplikacji mobilnych. Dzięki nim usprawnisz proces retestów oraz wykonywania testów regresji. Tego typu narzędzia do testowania dadzą Ci pewność, że aplikacja mobilna lub webowa jest sprawna i nie wystąpią w nich błędy z przeszłości. Dodatkowo zweryfikują poprawne działanie istniejących już funkcjonalności.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat tego typu działań, sprawdź nasz artykuł Testy regresyjne.

Dlaczego warto korzystać z tego rozwiązania? Automatyzacja testów pozwoli Ci zoptymalizować koszt developmentu oraz utrzymania systemu. Warunek jest jeden. Automaty muszą być dobrze zaplanowane i zaimplementowane.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *