Czym zajmuje się tester i dlaczego to coś więcej niż klikanie?


Jednym z najczęstszych pytań, jakie pojawia się w rozmowach o testowaniu, to “ile tak właściwie kosztuje takie przeklikanie”. Poniżej skupimy się nie na określeniu kosztów, ale wyjaśnieniu, dlaczego warto wprowadzić testowanie i czym zajmuje się tester. Dlaczego to coś więcej niż klikanie? Odpowiadamy!

Testy to więcej niż klikanie

Jesteśmy coraz bardziej świadomi zagrożeń, które czyhają na nas w internecie. Wymagamy najwyższej jakości produktów i usług. Potrzebujemy ochrony i pewności, że uda nam się uniknąć zagrożeń, błędów oraz niepowodzeń. Na te potrzeby odpowiadają między innymi firmy zajmujące się testowaniem. Czym są testy oprogramowania? Na to pytanie odpowiada Habib Moskin w krótkim wywiadzie na kanale YouTube. Poniżej znajdziesz link do materiału:

W poniższym znajdziesz kilka najważniejszych informacji dotyczących testowania oraz tego, czym zajmuje się tester. Zacznijmy od zdefiniowania tego, czym tak naprawdę są testy. Jest to jeden z elementów procesu QA, czyli Quality Assurance. Ma na celu zapewnienie najwyższej jakości produktu. Nie ma jednoznacznej definicji testów, jednak na podstawie dostępnych źródeł można zaprezentować wyjaśnienie tych działań na potrzeby artykułu.

Krótko mówiąc, testowanie oprogramowania polega na uruchomieniu testowanego produktu w celu znalezienia błędów. Proces walidacji i weryfikacji może obejmować wymagania biznesowe i techniczne, gotowość oprogramowania do działania w przypadku określonego obciążenia, bezpieczeństwo, zgodność z dokumentacją, użyteczność i spełnianie oczekiwań potencjalnego użytkownika. To tylko kilka z obszarów poruszanych podczas testowania oprogramowania.

Dlaczego testy są tak ważne oraz jaką rolę odgrywają w procesie wytwórczym i rozwoju oprogramowania?

Czym zajmuje się tester?

Stwierdzenie, że testy oprogramowania to otworzenie produktu w celu znalezienia błędów jest niewystarczające. Rolą testera jest szukanie defektów kryjących się nie tylko w produkcie, ale również tych pojawiających się na etapie koncepcyjnym. Tester oprogramowania pomoże Ci doprecyzować obraz tego, co ma być finalnym produktem. Jedną z największych zalet tego rozwiązania jest możliwość spojrzenia na produkt z perspektywy użytkownika.

Ważnym aspektem odpowiedzi na pytanie, czym zajmuje się tester, jest nie tylko sprawdzenie aplikacji pod kątem użytkowników, ale również zaplecze narzędziowe.

Jeżeli chcesz zadbać kompleksowo o jakość swojego produktu, musisz posiadać odpowiednie narzędzia. Nie każdy dysponuje jednak odpowiednim zapleczem. Dlatego warto zdecydować się na pomoc specjalistów. Dzięki temu nie będziesz musiał się martwić się dodatkową inwestycją we wsparcie techniczne. Skoro już wiemy, czym zajmuje się tester, możemy przejść do wyjaśnienia, dlaczego testy są tak ważne.

Co zyskasz dzięki testom oprogramowania?

Testy oprogramowania są ważną częścią tworzenia nowej aplikacji lub systemu. Dzięki nim możesz przede wszystkim przewidzieć i zmniejszyć ryzyko pojawienia się błędów. Jeżeli takowe znajdują się już w produkcie, testowanie pozwoli Ci na ich zdefiniowanie oraz wyeliminowanie. W efekcie otrzymasz wysokiej jakości produkt, który spełni oczekiwania grupy odbiorców. Testy oprogramowania pozwolą Ci zwiększyć zaufanie potencjalnych użytkowników do produktu.

Dodatkowo zredukowanie ryzyka pojawienia się błędów w stworzonym produkcie pozwolą zoptymalizować koszty związane z interwencjami w przypadku awarii. Po prostu zrobimy wszystko, by ich uniknąć. Testy oprogramowania pomogą Ci zwiększyć efektywność produktu!

Sprawdź więcej wartościowych materiałów na naszym kanale YouTube Testspring!

,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *