Blockchain, czyli technologia przyszłości?

blockchain

Świat wokół nas zmienia się diametralnie. Postęp technologiczny wpływa bezpośrednio na nasze życie, prowadzony biznes oraz inwestycje. Jedną z technologii, która okazuje się mieć kluczowe znaczenie w wielu branżach, jest Blockchain. Dzięki niej biznes zmienia swoje oblicze, a relacje między kontrahentami stają się łatwiejsze. Czym jest Blockchain? Dlaczego to technologia przyszłości? Jak działa ta technologia? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

Czym jest Blockchain?

Nowoczesne technologie odgrywają coraz większą rolę w naszym życiu prywatnym oraz zawodowym. Do tych, które stają się powoli codziennością, jest Blockchain. Wiele osób utożsamia tę technologię z kryptowalutami. Czy to słuszne założenie? Na początku warto odpowiedzieć na pytanie, czym jest blockchain. Definicja wskazuje na polskie tłumaczenie tego słowa jako łańcuch bloków. Jest to współużytkowany, niezmienialny rejestr. Do jego zadań należy uproszczenie transakcji, śledzenia zasobów, którym mogą być zarówno dobra materialne, jak i niematerialne.

Wyżej wymieniony opis może brzmieć tajemniczo, niejasno. Aby ułatwić zrozumienie istoty działania technologii Blockchain, należy podkreślić, że jest to zdecentralizowana baza danych. Istotę działania tej technologii doskonale zobrazował Marek Lesz w wywiadzie “Jak giną polskie strat-upy i czemu blockchain naprawdę zarabia?”. Porównał on tę technologię do torrentów, które nie znajdowały się w jednym serwerze, ale były rozproszona w różnych komputerach.

Sprawdź wywiad z Markiem Leszem na naszym kanale YouTube!

Jak działa Blockchain? Technologia przyszłości

Aby wyjaśnić, jak działa Blockchain, należy rozbić rozwój tej technologii na kilka kroków. Pierwszym krokiem do rozwoju tej technologii było wprowadzenie kryptowaluty Bitcoin z funkcją przesyłania wartości. Drugi krok obejmował bardziej zaawansowane rozwiązanie, czyli Ethereum. W tym przypadku pojawiła się możliwość dodania różnych wartości poprzez warunek: jeżeli… to… . Dzięki temu istnieje szansa na tworzenie nowych zależności. Trzeci krok to chainlink, czyli link, który umożliwia połączenie zdefiniowanych zależności z realnym światem, obowiązującymi systemami bankowymi.

Dzięki temu rozwiązaniu powstał smart contract, który usprawnia weryfikację występowania zależności: jeżeli… to… . Pozwala na korzystanie z różnorodnych, ale wiarygodnych źródeł informacji, na podstawie których realizuje transakcje lub nie. Ponadto umożliwia dywersyfikację źródeł informacji, ich gromadzenia oraz weryfikacji zdarzeń. Na takiej regule opiera się właśnie technologia przyszłości: blockchain chainlink i działanie smart contractu. W ten sposób można wyeliminować czynnika ludzkiego podczas podejmowania decyzji.

Bitcoin a Blockchain – czym się różnią?

Wiemy już, czym jest Blockchain i jak działa. Na tej podstawie można stwierdzić, że identyfikowanie technologii wyłącznie z bitcoinami oraz innymi kryptowalutami jest błędem. Jednocześnie należy zaznaczyć, że mają one ze sobą dużo wspólnego. Są od siebie niejako zależne. Kryptowaluty opierają się na technologii blockchain. Bitcoin był pierwszą rozproszoną bazą danych, która charakteryzowała się ograniczonymi możliwościami. Pozwalał na prostą transakcję: przesyłanie wartości.

Funkcja ta umożliwiła natychmiastowe transakcje w przypadku zakupów – niezależnie od zasad obowiązujących w bankach. W ten sposób można było uniknąć ograniczeń związanych z czasem oczekiwania na zaksięgowanie wpłaty. Blockchain daje więcej możliwości, które ułatwiają współpracę biznesową, a także transakcje sprzedażowe. Aktualnie coraz więcej platform udostępnia płatność za pomocą Bitcoinów.

Zastosowanie tej technologii – to nie tylko kryptowaluty

Blockchain może kojarzyć się z natychmiastowymi transakcjami, które umożliwiają przyspieszenie finalizacji zamówień międzynarodowych. Jeżeli zaksięgowanie standardowych przelewów zajmują z różnych powodów nawet kilka dni, ta technologia przyspiesza ten proces. Te udogodnienia oraz zastosowanie dotyczą pośrednio również kryptowalut.

Warto jednak zwrócić uwagę, że ta technologia usprawnia również inne branże oraz działania niemal w każdym obszarze relacji opartych na transakcjach. Zastosowanie Blockchain usprawnia podejmowanie decyzji oraz przekazywanie środków pieniężnych online. Dzięki temu każdy człowiek może tworzyć instrumenty finansowe, a sieć odpowiada za weryfikację wiarygodności.

Co czeka nas w przyszłości? Na czym dokładnie polega Smart Contract? Odpowiedź znajdziesz na naszym kanale YouTube: Testspring.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *