Alfa i beta testy – czym się różnią? Kiedy warto z nich korzystać?

alfa i beta testy

Na początku naszego cyklu artykułów na temat testowania opracowaliśmy podstawowe grupy testów. Należy jednak zwrócić uwagę, że istnieje również podział wewnętrzny. W efekcie możemy spotkać się z pojęciami: alfa i beta testy. Czym się różnią? Do jakiej grupy testów należą? Dlaczego warto przeprowadzić beta test? Odpowiadamy!

Na czym polega beta test?

Zacznijmy od definicji tych dwóch pojęć, które pozwolą nam zrozumieć różnice pomiędzy tymi działaniami. Beta test to ostateczna weryfikacja produktu pod kątem zgodności z oczekiwaniami potencjalnego użytkownika, jego użyteczności, a także niezawodności. Co ważne, beta testy wykonuje się na ostatnim etapie pracy nad produktem. To czas na ostatnie szlify i uzupełnienie luk w oprogramowaniu.

Kto zajmuje się takimi działaniami? Beta test ma sens, kiedy jest wykonywany przez potencjalnego lub istniejącego już użytkownika. Ważne, aby użytkownik korzystał z produktu dokładnie na takich urządzeniach oraz sieciach, jakie towarzyszą mu na co dzień. Profesjonalni testerzy nie wykonują zazwyczaj tych działań, ale firma QA uczestniczy w organizacji oraz przygotowuje dalsze rekomendacje.

Beta test może odbywać się w dwóch wersjach:

  • otwartej – dosłownie każdy, kto chce może wejść i przetestować produkt w wersji beta,
  • zamkniętej – takie działanie polega na wyodrębnieniu konkretnej grupy klientów lub użytkowników, którzy przetestują wersję beta produktu.

Co ważne, beta testy mogą odbywać się przez określony czas lub trwać do momentu, gdy przestaną pojawiać się kolejne błędy.

Na jakich zasadach odbywają się testy alfa?

Testy alfa odbywają się wewnątrz firmy testerskiej, specjalizującej się w QA. Ich celem jest ostateczna weryfikacja i eliminacja pojawiających się błędów. Należą do jednego z ostatnich etapów prac nad wdrożeniem oraz udostępnieniem produktu klientowi końcowemu. Testy alfa przeprowadzają profesjonalni testerzy, specjaliści QA.Do ich zadań należy przewidzenie potencjalnego zachowania użytkowników oraz przetestowania różnych przypadków. Nazwa testów alfa wzięła się od etapu, na jakim się odbywają.

Zanim firma odda produkt w ręce klientów końcowych do przeprowadzania beta testów, odbywa się testowanie alfa. Można je wykonywać przy użyciu różnych technik.

Alfa i beta testy – różnice i podobieństwa

Na podstawie powyższych definicji możemy wskazać już kilka podstawowych różnic między testami alfa oraz beta. Zanim jednak do nich przejdziemy, warto skupić się na podobieństwach. Oba te rodzaje testów należą do grupy testów akceptacyjnych (UAT), które wykonuje się w ostatniej fazie testowania. Testy alfa oraz beta są wykonywane na ostatnim etapie produkcji oraz mają wspólny cel – wykrycie jak największej liczby błędów.

Więcej informacji na temat testów UAT znajdziesz w artykule: Testy akceptacyjne.

Różnic jest znacznie więcej. Poniżej wymieniamy najważniejsze. Część z nich można zauważyć już na etapie formułowania definicji. Spójrzmy.

  • Osoba wykonująca test: beta testy wykonują użytkownicy końcowymi, czyli “prawdziwi klienci”, testy alfa są przeprowadzane przez profesjonalistów.
  • Lokalizacja testów: testowanie alfa przeprowadza się w środowisku deweloperskim. Beta test to działania wykonywane na urządzeniach i sieci użytkownika końcowego.
  • Techniki testowania: Beta testy opierają się technice czarnej skrzynki. Z kolei testy alfa są przeprowadzone zarówno z wykorzystaniem tej techniki, jak i testów białoskrzynkowych.
  • Efekt: Problemy wykryte podczas testów alfa rozwiązują zazwyczaj programiści. Z kolei spostrzeżenia i opinie klientów końcowych są wprowadzane dopiero podczas aktualizacji.

Kiedy warto stosować test beta? Zalety

Test beta pomoże Ci poznać opinie klientów końcowych na temat Twojego produktu. Podczas takich testów możesz dowiedzieć się, co zmieniliby użytkownicy, co ułatwiłoby im korzystanie z ostatecznej wersji produktu. Dodatkowo otrzymasz informacje, czy oprogramowanie jest w stanie zrealizować zadania i odpowiedzieć na komendy użytkownika. Dzięki testom beta możesz zminimalizować ryzyko pojawienia się poważnych awarii. Decydując się na testy wykonywane przez użytkowników końcowych, zwiększasz również swoją wiarygodność.

Dodatkowo grupa testerów zewnętrznych, czyli klientów końcowych, poczuje, że tak naprawdę jest częścią Twojego zespołu i dołożyła cegiełkę do sukcesu produktu. Bez wątpienia test beta wpłynie pozytywnie nie tylko na produkt i jego funkcjonowanie, ale również postrzeganie Twojej firmy przez klientów.

Podsumowanie: czy testy beta mają sens?

Przeprowadzenie beta i alfa testów pomoże Ci wykryć potencjalne błędy przed udostępnieniem ostatecznej wersji produktu. Dzięki nim możesz uniknąć poważnych awarii, a także dopasować swój produkt do potrzeb i oczekiwań potencjalnego klienta końcowego. Testy beta i alfa są przeprowadzane na ostatnim etapie prac nad produktem. Nie oznacza to jednak, że nie przynoszą wymiernych korzyści. Dzięki nim oddajesz w ręce klientów produkt, który spełnia ich potrzeby, oczekiwania oraz jest bezpieczny i niezawodny. Testy alfa pomogą Ci we wczesnym wykryciu błędów projektowych.

Sprawdź naszą usługę Testy oprogramowania!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *